HIDIRELLEZ İÇİN YAPILABİLECEK 8 RİTÜEL

Baharın gelişinin ardından her sene sabırla beklediğimiz gün, işte geldi.

Hıdırellez bayramı ve hızır kültürü ilk çağlardan itibaren Mezopotamya, Anadolu, İran, Balkanlar ve hatta bütün doğu Akdeniz ülkelerinde bahar ya da yazın gelişiyle sevinci belli eden bir inanış olarak süregeliyor. 


Hızır'ın yaşam suyu içerek ölümsüzlüğe ulaşmış bir varlık olduğuna ve özellikle de bahar aylarında yeryüzünde dolaşarak bolluk, bereket ve sağlık dağıttığına inanılıyor.  5-6 Mayıs günleri baharın ve Hızır'ın gelişi şenliklerle kutlanıyor. 

Hızır'ın özellikleri şöyle biliniyor;
 • Kalbi temiz, Allah'a inanan insanlara yardım eder. 
 • Uğradığı yerlere bolluk,bereket, zenginlik sunar.
 • Dertlilere derman, hastalara şifa verir.
 • Bitkilerin yeşermesini, hayvanların üremesini insanların kuvvetlenmesini sağlar.
 • İnsanların şanslarının açılmasına yardım eder.
 • Uğur ve kısmet sembolüdür.
 • Mucize ve keramet sahibidir.

Böyle güzel bir günü dileksiz geçirmek olmaz! 
Kendi çapımızda yapabileceğimiz eğlenceli ve günün enerjisini arttıracak ritüelleri deneyebilirsiniz.
 İşe yarayacağına eminim.


1- Dileği gül toprağına gömmek

Hepimizin bildiği bu ritüel normalde dileğin yazıldığı kağıdın üstüne gül tohumu ekilerek toprağın biyütücü gücü dileğinizi büyütüp beslesin ve sizi bulsun diye yapılıyor. En sevdiğim ritüellerden birisi bu, çok naif ve güzel. Alternatif olarak dilek kağıdını yalnızca toprağa gömebilir yahut gül dalına veya ağaç dalına iple bağlayabilirsiniz. Ayrıca üzerinde dileğinizin bulunduğu kağıdı yakıp küllerini toprağa da gömebilirsiniz.

2-  Yiyecek kaplarının, para keselerinin ağzını açık bırakmak

Sebebi belli! Bereket buralara dolsun. Hatta mutfak pencelerinin ağzı bile biraz açık bırakılırmış ki o gece buralara gelen bereketle tüm yıl bereket dolu geçsin.
3-  Gece yatarken bir kaşık tuz yemek
 
Eğer gece yatarken bir tatlı kaşığı tuz yenilip yatana kadar hiç konuşulmazsa rüyada evleneceğin insanı görebileceğine inanılıyor.  Anlatılanlara göre gerçekten başarılı olanlar var. 

4- İnek sütü ve kaymaklı ritüel

İnek sütünü bir çay bardağına doldurun ve dileğinizi dileyin. Eğer sabah olunca kaymak tutarsa dileğiniz olacak demektir.  Eğer  tutmazsa olmayacak.Bunda  da olumlu sonuç alanlar var, evet bir gecede kaymak tutuyormuş.  Sütün kaynamamış olmaması önemli püf noktalardan biri yoksa zaten kaymak tutar :)5-  Kırmızı giymek!

  Oluşum enerjisi yaydığı için kırmızı giymeye önem verilirmiş Fakat enerjisi yüksek bir renk olduğu için her tarafı kırmızıya boğmamak lazımmış.

6- Kırlardan çiçek ve ot toplamak

Bu zamanlarda kırlardan çiçek ve ot toplanıp kaynatılır ve içilirmiş. Bunun baharın enerjisiyle onlara şifa verdiğine inanılırmış. Çok tatlı yahu! :)

7-Kahvaltıda yumurta yemek

Hıdırellez sabahı kahvaltının başrolü yumurtalardır!  Bir sene boyunca bereketli ve sağlıklı yaşanacağına inanılır. 


8- Ateşten atlamak

Son ritüelimiz hıdırellezle özdeşleşen bir etkinlik. Belki evde yapamazsınız  fakat ben yine de yazmak istedim. Ateşe atlayanların hastalıklarını ateşe bıraktıklarına inanılır. 
Önemli olan  tabii ki niyet! Niyetiniz temiz olduktan sonra hangi ritüeli yaparsanız yapın işe yarar. Bu hareketli günü geleneğimizle süslemek ve atalarımızı anlamak, anmak hepimize iyi gelecek. Hıdırellez bayramınız kutlu olsun.  Dileklerinizin ışık hızında gerçekleşmesi dileği ile. 🌼💛
2 yorum:

 1. Ramazanla aynı güne denk gelmesi de ritüel yapma hissine zirve yaptırıyor. Pazar akşam ramazan başlıyor ve hıdrellez ile kesiştiği için ben dileğimi pazar akşamına saklayacağım. 8 farklı öneri için çok teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle! Bu güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim. :)

   Sil